Drobečková navigace

Úvod > Mateřská škola > Pro rodiče

Pro rodiče

Kontakty

Telefonní čísla:

 1. třída Berušky      730 526 218 
 1. třída Motýlci        737 593 166 
 1. třída Broučci       737 593 166 
 1. třída Včeličky      730 526 218 
 1. třída Krtečci        739 329 909 

     Pevná linka             582 346 062 

Emailová adresa: msmelan@seznam.cz      

 

Co potřebují děti do školky?

 • Přezůvky s pevnou patou a s bílou podrážkou (pantofle jsou zcela nevhodné a z bezpečnostního hlediska zakázané).
 • Pohodlné oblečení pro pobyt ve třídě (hrací kalhoty, tepláky, tričko, sukýnka, legíny apod.)
 • Náhradní oblečení pro případ „nehody“ (slipy, kalhotky, ponožky, punčocháče, tričko, tepláky…)
 • Oblečení pro pobyt venku, které může dítě ušpinit. Prosíme, obměňujte oblečení s ročním obdobím.

        Z hygienických důvodů prosíme jiné oblečení, než mají děti do třídy.

 • Pyžamo nebo noční košile k odpolednímu odpočinku – výměna většinou každý týden.
 • Plyšáka (menšího) v případě, že dítě spí ve školce.
 • Hrníček na dodržování pitného režimu v průběhu dne.
 • Všechny věci doporučujeme podepsané nebo jinak označené.

Co děti ve školce nepotřebují?

 • Cenné věci (řetízky, přívěsky, prstýnky a drahé hračky - nejen z bezpečnostních důvodů, ale i z důvodu možné ztráty či poničení). 

 

ÚPLATA ZA PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V MATEŘSKÉ ŠKOLE

pro nový školní rok 2023/2024

je stanovena takto:

 • celotýdenní docházka  480,- Kč
 • úplata při přerušení provozu v měsíci červenci a srpnu bude stanovená k 1. 5. 2024
 • vzdělání v posledním ročníku se poskytuje bezúplatně
 • Platbu školného provádějte bezhotovostně  na účet školy 220 866 471/0300. Termín platby je vždy do 15. dne v měsíci, za které školné náleží. Platbu je třeba zadat se správným variabilním symbolem (obdržíte při nástupu do MŠ). Doporučujeme zřídit v bance trvalý příkaz od září do června. Pouze tak máte zajištěno, že vaše platba dojde správně včas.

 

DESATERO PRO RODIČE

10 dobrých rad, které usnadní vám a vašemu dítěti

nástup do školky

 1. Mluvte s dítětem

Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako ,,tam tě naučí poslouchat“, ,,tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod. Zároveň sdělené zážitky hodnoťte objektivně, neboť děti si věci rády doplní, ale nevymlouvejte jim je. 

 1. Zvykejte dítě na odloučení

Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje. 

 1. Veďte dítě k samostatnosti

Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­ dojít na záchod. Při nesnázích učitelky samozřejmě pomohou a dítě by se nemělo bát o pomoc říct. 

 1. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky…

Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhružkám typu ,, když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“. 

 1. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem. Čím déle budete ranní odchod oddalovat, tím bude pro dítě situace náročnější a tíživější. Děti si velmi rychle zvykají na nové prostředí a během chvilky se tak aktivně zapojí do dění třídy. Pokud jako rodič polevíte, pro dítě se tak pláč stane způsobem, jak dosáhnout svého. 

 1. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného

Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek). Zároveň je důležité, aby dítě bylo ochotné hračku půjčit kamarádům a nestala se tak jen prostředkem ke střetům a neshodám. 

 1. Plňte své sliby!

Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Dítě nemá pojem o čase, ale den si dělí dle situací (svačina, pobyt venku, oběd…) a velmi rychle si osvojí režim dne. Ze začátku školního roku je lepší dítě vyzvedávat “po O“. 

 1. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte situaci vy.

Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém. 

 1. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem.

Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

 1. Promluvte si s učitelkou

Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte  - s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.

 Co má dítě umět před nástupem do MŠ:

 • Samostatně se najíst lžící
 • Samostatně pít z hrnečku nebo sklenice
 • Vydržet sedět při jídle u stolu
 • Samostatně používat WC, samostatně se umývat, dodržovat hygienu
 • Vysmrkat se, používat kapesník
 • Snažit se samostatně oblékat a nazouvat obuv
 • Poznat si své věci
 • Znát základy společenského jednání - pozdrav, poděkování, omluva
 • Umět si říci, co potřebuje
 • Respektovat pokyny dospělého 

I na mateřskou školu

je potřeba dítě řádně a včas

připravit.